Hamas’ın müzik festivalini basarak yaklaşık 250 kişiyi öldürmesi ve 250’sini rehin alması sebebiyle başlayan İsrail saldırıları 7 aydır devam ediyor. Bir terör örgütünün eylemlerine karşı başlatılan saldırılar zaman içinde soykırıma dönüştü. İsrail’in hiç bir haklılığı kalmadı.
Soykırım’a rağmen dünya seyretmeye devam ediyor. Halbuki İsrail’in saldırıları karşısında bir ordu veya terör örgütü yok. Karşısında sadece sivil insanlar var. İsrail doğrudan masum insanları hedef alıyor. Beşikteki bebeğe bile kurşun sıkan İsrail’in yaptığına soykırım denmezde ne denir.
İsrail’i yönetenler öylesine pervasızki bütün dünyayı, uluslararası kuruluşları karşılarına aldılar. Uluslararası hukukun harekete geçmesi bile onları durduramadı.
Çünkü arkalarında ABD’deki Yahudi lobileri ve ABD yönetimi var.
**
Yaşanan soykırımı değerlendirirken, elbette sebep sonuç ilişkisini tarihsel ve güncel olarak göz önünde bulundurmak gerekir.
Sırf kurucuları radikal İslamcı diye, körü körüne terör örgütü Haöas’ı desteklemek doğru değildir. Sırf Yahudi, İsrailoğlu diyerek, Tevrat’ta vadedilmiş topraklar var diyerek, İsrail yönetiminin yanında olmakta hiç doğru değildir.
Dolayısıyla bütün devletlerin ve uluslararası kuruluşların bu saldırıları önlemek, bitirmek öncelikli görevidir. Biran önce harekete geçilmesi gerekir. Ben bunu sadece barış sağlansın diye söylemiyorum. Çocuk ölümleri sona ersin, gözlerindeki yaşlar dinsin diye istiyorum.
**
İsrail’im kan içici Başbakanı Netenyahu, son olarak BM’nin siviller için kurduğu sivillere saldırdı. Ölüm yağdırdı. Yerlerinden sürülen Filistinliler için kurulan bu çadırlara atılan füzeler ve bombalar sonucu pek çok sivil ve çocuk öldü. Onlarca yaralı var.
Bu saldırılar duyulduktan sonra hemen sosyal medyaya göz attım. Partili partisiz hiç bir siyasetçinin bu olayla ilgili paylaşım yaptığını görmedim. Bazı liderler saatler sonra saldırıyı konadılar. O kadar.
Ama ertedi gün gördüm ki hepsi olayı birer kınamayla geçiştirdi.
Bizi yönetenler ve muhalefet halen yeni Anayasa ile halkı, ilaçla hayvanları uyutmayı tartışıyorlar. Bu aklıma Bizans’taki melekler dişi mi erkek mi tartışmasını getirdi.
İsrail’in bu saldırıları karşısında duyarsız kalan, sıradan açıklama yapanları kınıyorum. İnanın insanlığımdan ve anneliğimden utanıyorum.